top of page

Grzybki

Zdjęcie autora: marzenamarkowiczmarzenamarkowicz

Ciastka pracochłonne, ale warte wysiłku. Kiedy byłam dzieckiem, mama robiła je na specjalne okazje. Nadziewała je masą z kaszą manną z orzechami włoskimi lub wiśniami. Goście byli zachwyceni, domownicy jeszcze bardziej. Po latach postanowiłam zmierzyć się z przepisem. Moje grzybki nadziałam kremami budyniowymi: kawowym i brzoskwiniowym.



Składniki na około 20 sztuk:


500g mąki

250g masła

szklanka kwaśnej śmietany


Składniki ciasta posiekaj, zagnieć i włóż na godzinę do lodówki. Po schłodzeniu ciasto rozwałkuj na grubość około 3mm i wycinaj z niego, szklanką i foremką do babeczek, pary krążków. Krążkami wyciętymi szklanką oblep posmarowane masłem zewnętrzne strony foremek do babeczek. W krążkach wyciętych foremką wytnij środki (kieliszkiem lub nakrętką). Z rulonu pozostałego ciasta uformuj korzonki grzybków. Nóżki możesz maczać w białku, a koniuszki w maku. Ciastka piecz w nagrzanym piekarniku w temperaturze 180 stopni przez około 15 minut.


Kremy:


Budyniowy krem brzoskwiniowy:


puszka brzoskwiń

2 budynie waniliowe

100 g cukru pudru

300g masła



Przelej sok z brzoskwiń do szklanek (powinno wyjść 1,5 ). Uzupełnij do pełna drugą szklankę wodą. Całość umieść w garnku, wsyp budynie i gotuj cały czas mieszając. Kiedy powstanie gęsta, gładka masa budyniowa bez grudek, odstaw do ostudzenia.

Masło utrzyj na puch z cukrem pudrem. Dodawaj po łyżce zimny budyń. Miksuj. Do gotowej masy wsyp pokrojone w małą kostkę brzoskwinie. Jeżeli uznasz, że krem nie jest dostatecznie słodki, to dosyp cukru pudru.


Budyniowy krem kawowy:


1 szklanka mleka

1 budyń waniliowy

90 g cukru pudru (lub więcej w zależności od upodobań)

150g masła

3 łyżeczki kawy rozpuszczalnej

1 łyżeczka kawy mielonej



Przelej mleko do garnka, wsyp budyń i kawę. Całość gotuj na małym ogniu cały czas mieszając. Kiedy powstanie gęsta, gładka masa budyniowa bez grudek, odstaw do ostudzenia. Masło utrzyj na puch z cukrem pudrem. Dodawaj po łyżce zimny budyń. Miksuj. Jeżeli uznasz, że krem nie jest dostatecznie słodki, to dosyp cukru pudru.


Masa z kaszą manną:


pół szklanki kaszy manny

0,5l mleka

120g masła

50g cukru

cukier waniliowy

olejek migdałowy


Mleko zagotuj. Do gotującego się wsyp kaszę i cały czas mieszając podgrzewaj, aż masa zgęstnieje. Odłóż do ostudzenia. Masło utrzyj z cukrem na puch. Stopniowo dodawaj zimną kaszę. Dodaj odrobinkę olejku migdałowego (oczywiście nie musisz). Dokładnie wymieszaj.


Polewa czekoladowa:


3 łyżki śmietany 18

4 łyżki cukru

3 łyżki kakao

60 g masła

1 łyżeczka żelatyny


Żelatynę zalej niewielką ilością zimnej wody i poczekaj kilka minut aż napęcznieje. Śmietanę, cukier, kakao i masło umieść w rondelku i podgrzewaj do połączenia wszystkich składników. Gorącą masę zestaw z kuchenki i dodaj żelatynę. Mieszaj do momentu uzyskania gładkiej, lśniącej polewy. Żeby polać nią grzybki musisz poczekać, aż wystygnie i lekko stężeje.


Dodatkowo:


słoik kwaśnego dżemu

orzechy


Złożenie:


Do upieczonych kapeluszy nakładaj po łyżeczce dżemu i wybrany krem. Przykryj każdy krążkiem z dziurką. Kapelusze grzybków polej polewą czekoladową i wstaw do lodówki na pół godziny. Wyjmij kapelusze z lodówki i w każdą dziurkę wciśnij nóżkę. Ciastka będą dobre do jedzenia na drugi dzień, kiedy "przejdą" masą.







Commenti


Wpisz swój email. Będziesz na bieżąco z moimi przepisami.

Thanks for submitting!

© 2019 by Marzenar. Proudly created with Wix.com

bottom of page